Haberler

SoCAT araştırma grubu "Computational Neuroscience of Prediction" kongresine "Katılım Bursu" kazandı.

SoCAT araştırma grubu 15– 18 Nisan 2018 tarihleri arasında Kopenhag / Danimarka’da gerçekleşmiş olan ‘Computational Neuroscience of Prediction’ kongresine ‘Katılım Bursu’ kazanmıştır. Ekibimiz kongrede, ‘The Effects of Emotion on Probabilistic Reward Learning in Major Depressive Disorder’ isimli çalışmasını poster bildirisi olarak sunmuştur. Araştırmacılarımızı tebrik eder, başarılarının devamını temenni ederiz.

SoCAT Lab, 22. TPD Kongresinde “Araştırma Bildiri” Ödülü aldı

SoCAT ekibimiz 11 – 14 Nisan 2018 tarihleri arasında Belek/Antalya’da gerçekleşmiş olan Türkiye Psikiyatri Derneği 22. Yıllık Toplantısı ve Klinik Eğitim Sempozyumu’na sözlü sunum ve poster bildirimleri ile katılmıştır. Ayrıca araştırmacılarımız ‘Major Depresif Bozukluğu Olan Olgularda Duygu Yüklü İfadelerin Ödülle İlişkili İpucunu Öğrenmeye Etkisi” başlıklı çalışmamızı sunarak Araştırma Bildiri Ödülünde Birinciliği kazanmıştır. Tüm ekibi kutlar, başarılarının devamını dileriz.

Çalışmamız FENS Forum 2018'de FENS/IBRO Seyahat Ödülü ile sunuldu

SoCAT araştımacıları, 7-11 Temmuz tarihleri arasında Berlin/Almanya’da gerçekleştirilen Avrupa’nın en büyük sinirbilim toplantısı olan FENS Forum 2018’e katılmak için Avrupa çapında sadece 200 çalışmaya verilen “FENS/IBRO Travel Award” almaya hak kazanmıştır. Foruma “Altered Frontal Networks In The Adolescent Brain With A History Of Sexual Abuse” isimli çalışmasıyla poster formatında katılan araştırmacılarımızı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

SoCAT 11. Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi’ndeydi

SoCAT ekibi 23-26 Kasım 2017 tarihlerinde Antalya’ da gerçekleştirilen 11. Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi’nde yer aldı. Alkol ve madde bağımlılığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli toplum sorunlarından biri olmuş, bağımlılıkla mücadele de devlet politikalarında öncelik kazanmıştır. Alkol ve madde bağımlılığı ve davranışsal bağımlılıklar diğer tüm psikiyatrik tanılarla komorbidite gösteren ve tüm ruh sağlığı alanında çalışanların ilgilenmesi gereken güncel toplumsal bir sorun halini almıştır. Çözümünde çok disiplinli bir yaklaşım gerektiren alkol ve madde kullanımı sorununun tartışılacağı kongrenin ana teması “Bağımlılığın karmaşık süreci – Öğrendiklerimiz ve ufukta bizi bekleyenler”di. SoCAT ekibi de poster sunumları ve sözlü sunumlarla 11. Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi’ne destek verdi.

Yeni Yılda SoCAT’ten Yeni Projeler

Yeni yıla SoCAT ekibi birbirinden farklı konularda önemli çalışmalara başlayarak giriyor. Bu çalışmalardan ilki “Yüksek Genetik Risk Taşıyan Erken Başlangıçlı Yineleyici Major Depresif Bozukluk Hastaları İle Sağlıklı Kontrollerin Hipokampüs Hacimlerinin Karşılaştırılması” adını taşıyor ve SoCAT DEP-2018 proje koduyla faaliyete giriyor. Her yıl binlerce insan depresyondan dolayı acı çekmektedir ve dünyada en önemli ölüm oranları depresif insanların intihar etmesi sonucu meydana gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her 40 saniyede bir kişinin intihar sonucu öldüğü ve bunların yüzde sekseninde depresyon olduğunu bilen bilim adamları olarak SoCAT DEP-2018 çalışmasında hedeflenen bu konuda tedavi alanı başta olmak üzere ufuk açıcı ilerlemelerde bulunmak.

SoCAT Laboratuvari Şizofreni Hastalarında Görülen Sinirliliğin Duygu Körlüğü ve Kötü Çocukluk İle İlişkili Olduğunu Gösterdi.

Şizofreni 20’li yaşlarda başlayan ve toplum içinde her yüz kişiden birinde görülen bir psikiyatrik hastalıktır. Bir çok belirtisi olmasına rağmen özellikle aile içi sorunlar hem hastayı hem de ailesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sorunlar pek çok defa hekim, aile ve hastanın çabalarına rağmen devam etmektedir. İlişki sorunlarının nedenleri arasında hastanın sinirli davranışları, basit sözel ve (yaralanmalara yol açmayan) fiziksel şiddet uygulaması söz konusu olmaktadır. bu durum uzun vadede hasta yakınlarını ciddi bir şekilde yıpratmakta ve tükenmelerine neden olmaktadır. Bu durumu engellemek için pek çok defa doktorlar tarafından olması gerekenden daha yüksek dozda ilaçlar reçete edilmektedir.
SoCAT Bilimsel Araştırma Grubu Koordinatörü Dr Ali Saffet Gönül ve ekibi şizofrenide gözlenen bu aşırı olmayan fakat hasta yakınlarını tüketen şiddet davranışının nedenlerini araştırdılar. Uluslararası Psychiatry Research Dergisinde yayınlanan çalışmanın temel sorusunu şizofrenide görülen şiddet davranışlarında hasta yakınlarının duygularını, ne hissettiklerini doğru okuyamamaya bağlı sinirlilik artışı mıdır sorusu oluşturdu. Çalışmaya alınan şizofreni hastalarından bilgisayar ekranında gördükleri yüz ifadelerindeki duyguyu tanımaları veya eşleştirmeleri istendi. Sağlıklı kontrollerle karşılaştırılan hastaların şaşırma, nötr, üzüntü, öfke gibi duyguları yanlışlıkla korku olarak adlandırmalarına bağlı sinirliliklerinin arttığı bulundu. Çalışmanın diğer önemli bir sonucu ise çocukluk çağında sözel, davranışsal, cinsel şiddete uğrayan hastaların diğer duyguları korku olarak tanımaları nedeniyle sinirliliklerinde artış olduğu şeklindeydi.
Prof Dr Ali Saffet Gönül, şizofreni hastalarının karşıdaki kişilerin duygularını anlamakta zorlandığını ve bu nedenle anlayamadıkları bu durum karşısında öfkeye kapılabileceklerini belirtti. Bu nedenle aile bireylerinin ve hastalar ile temasta olan kişilerin duygularını yüz ifadeleri yanında sözel olarak da belirtmelerinin faydası olacağını belirtti. Araştırmacılardan Uzman Dr. Melih Bilgi çocukluk çağı travmalarının bu sonuçta etkili olmasının çevrenin gelişim çağındaki önemini gösterdiğine de işaret etti. Bu çalışmanın sonuçları çocukluk çağı travmalarının neden olduğu şiddet olayları ile ilgili ‘rüzgar eken fırtına biçer’ atasözünü de doğrulamış oldu.