Passion For Discovering The Truth!

Alzheimerda Erken Tanı (Cumhuriyet – 11.04.2012)

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Saffet Gönül, yapay zeka ve makine öğrenimini kullanarak Alzheimer hastalarına erken tanı koymayı başardıklarını söyledi.

 

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Bilişsel ve Davranışsal Bilimler için Bilgisayarlı Anatomik Tekniklerin Standardizasyonu (SoCAT) beyin görüntüleme laboratuvarı, yapay zeka ve makine öğrenimi kullanarak, erken dönem alzheimer hastalığı tanısını yüzde 80 doğrulukta koymayı başardı.

 

Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Tıp Fakültesi’nde düzenlenen basın toplantısında, alzheimer hastalığının yaşam kalitesini bozan, gecikmiş tanı nedeniyle tedavisi zor ve hasta yakınlarını da olumsuz etkileyen bir hastalık olduğunu, ‘‘dünyanın en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını” söyledi.

 

Hastalıkta erken tanının yaşam kalitesini tümüyle geri kazandırdığını belirten Yılmaz, böyle önemli bir hastalığın ön tanı çalışmasının Türkiye’de ilk kez Ege Üniversitesi’nde yapılmasının kendilerini gururlandırdığını söyledi.

 

”Yapay zeka ve makine öğrenimini kullanarak hastalığın erken tanısını yüzde 80 doğrulukta başardığı” bildirilen projenin yürütücüsü Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Saffet Gönül de gelişmiş ülkelerde nüfusun yaşlanması ve ömür uzaması nedeniyle alzheimer ve benzeri bunama hastalıklarının artış gösterdiğini ifade etti.

 

Haber için tıklayın…