Passion For Discovering The Truth!

Depresyon-BDNF 2

Yaklaşık 5 sene süren çalışmalar sonucunda SoCAT araştırıcıları depresyona yatkınlığa yol açtığı düşünülen genlerin beyinde yol açtığı değişikleri tespit etti. European Archives of Psychiatry and Clinical Neuroscience ve The World Journal of Biological Psychiatry dergilerinde yayınlanan makalelerde serotonin pompasını ve beyinden köken alan büyüme faktörünü (BDNF) kodlayan genlerin depresif hastalarda beyin yapısını, sağlıklı bireylere göre daha farklı etkilediği ortaya çıktı.Her iki genin de depresyon gelişiminde rol oynadığı düşünülmekteydi ama genlerin beynin özellikle stresten etkilenen hipokampus gibi bölgelerdeki etkisi yeterince bilinmemekteydi. SoCAT araştırcıları, ilaçsız bir grup hastanın hipokampuslarını ileri beyin görüntüleme yöntemleri ölçtü. Depresyonda önemli bir etken olduğu bilinen serotonini beyindeki miktarını kontrol eden serotonin pompasını kodlayan genin hipokampusun büyüklüğüne etkisi olduğu ve riskli geni taşıyan bireyler de beynin bu bölümünün daha küçük olduğu tespit edildi. Diğer yandan BDNF’yi kodlayan gende ise beklenenin tersine dezavantajlı olduğu düşünülen genin hipokampusta küçülmeye yol açmadığı bulundu. SoCAT projeleri yöneticisi Prof. Dr. Ali Saffet Gönül bu bulgunun çok ilginç olduğunu belirtti ve söyle devam etti: “Daha önce BDNF düzeyleri ile hipokampus hacmi arasında ilişki bulmuş ve yayınlamıştık. Bu bulgu tüm dünyada ilgi çekmişti. Şimdi ise BDNF’yi kodlayan genin etkisi araştırdık. Öyle görünüyor ki depresyona yol açtığı düşünülen gen zannedildiği kadar dezavantaj yaratmıyor. Bu yeni bulgu depresyonun genetiği hakkında sahip olduğumuz bazı önyargıları değiştirecek gibi duruyor.”

Proje Yürütücüleri: Prof. Dr. Ali Saffet GÖNÜL, Doç Dr. Çağdaş EKER
Araştırmacılar: Ömer Kitiş, Kerry Coburn, Özlem Eker, Erol Ozan, F Taneli, K Yücel

İlgili makaleler : 
Gonul et al. Association of the brain-derived neurotrophic factor Val66Met polymorphism with hippocampus volumes in drug-free depressed patients.World J Biol Psychiatry. 2011 Mar;12(2):110-8. doi: 10.3109/15622975.2010.507786. Epub 2010 Aug 23.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20726825

Eker et al. Correlation of serum BDNF levels with hippocampal volumes in first episode, medication-free depressed patients.Eur Arch Psychiatry Clin Neurosci. 2010 Oct;260(7):527-33. doi: 10.1007/s00406-010-0110-5. Epub 2010 Mar 20.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20306200

  önceki yazı

  Depresyon – BDNF 1

  sonraki yazı

  Hipokampüs – Eğitim

  Yorum yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir