Passion For Discovering The Truth!

Hipokampüs – Eğitim

İnsan belleğinin normal işlevlerini yerini getirmede önemli bir organ olan ve beynin iç kısmında yer alan hipokampus başta Alzheimer, şizofreni ve depresyon gibi pek çok hastalıkta küçüldüğü gösterilmiştir. Pek çok araştırma bu hacim azalması ile beraber hastalarda günlük aktiviteyi yerine getiren çok kabiliyetin hipokampus hacmindeki azalmaya paralel olarak kaybedildiğine işaret etmektedir. Bununla beraber hipokampus haciminin değiştirecek faktörlerin çok azı bilinmektedir. Bu faktörlerden bir tanesinin yoğun zihinsel eğitim olduğu düşünülmektedir. Nitekim Alzheimer hastalığı yüksek eğitimlilerde ve zihinsel işlevlerini hayatları boyunca devam ettirenlerde daha az görülebileceğine inanılmaktadır.

Eğitim bellek işlevlerindeki etkisi araştıran SOCAT-DEP ekibi; yoğun eğitimin verildiği okul yıllarının uzaması ile hipokampusun başının büyüklüğü arasında pozitif bir ilişki tespit etti. SOCAT ekibinin kordinatörü ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim dalı Beyin Görüntüleme ve Elektrofizyoloji Birimi Sorumlusu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Saffet Gönül, bu bulgunun yoğun eğitim süresince beyinin nasıl değiştiğine gösterdiğini söyledi. Dr. Gönül şöyle devam etti; “Beynimiz zannedildiğinin tersine oldukça plastik bir özellik gösteriyor. Eğitim ile beraber hipokampusun bellek ile ilişkili alanlarında bir büyüme görmekteyiz. Bu büyümenin Alzheimer için bir avantaj sağlayıp sağlayamadığın söylememiz bugün için erken. Ama dikkate alınması gereken bir bulguya ulaştığımıza inanıyorum.”

Proje Yürütücüsü: Prof. Dr. Ali Saffet GÖNÜL
Araştırmacılar: Orhan Demirel, Ömer Kitiş, Çağdaş Eker, Özlem Donat Eker, Erol Ozan

İlgili Makale:
Gonul, AS, Demirel, O, Kitis, O, Eker, C, Eker, OD, Ozan, E. The Effects of the Duration of Formal Education on Adult Brain: A Voxel-Based Morphometry – (Diffeomorphic Anatomical Registration Using Exponentiated Lie algebra) DARTEL Study. Bulletin of Clinical Psychopharmacology 2009;19:221-226
http://www.psikofarmakoloji.org/pdf/19_3_3.pdf

  önceki yazı

  Depresyon-BDNF 2

  sonraki yazı

  Depresyon – Hipokampüs

  Yorum yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir