Passion For Discovering The Truth!

SCH-DTI

Şizofreni toplumun %1’ini etkileyen ve maalesef halen kesin bir tedavisi bulunamamış psikiyatrik hastalıklardan birisidir. Nedenleri hakkında pek çok fikir ileri sürülmüş ise de bu fikirlerin sadece çok azı doğrulanabilmiştir. İleri sürülen fikirlerden bir tanesi şizofreni hastalarının beyinlerinin değişik bölgeleri arasında haberleşmede bozulma olduğudur. Bu fikirden yolan çıkan SoCAT araştırıcıları şizofreni hastalarının beyin yarı kürelerini bağlayan korpus kallosum bütünlüğünü test etti. Difüzyon Tensör Görüntüleme yöntemini kullanan araştırıcılar beyinin ön kısmını birbirine bağlayan devrelerde  normal bireylere göre farklılık tespit etti. Proje yöneticisi Prof. Dr. Ali Saffet Gönül, bu bulgunun şizofreninin beynin sadece belirli bölgelerindeki hasardan değil aynı zamanda o bölgeleri birbirlerine bağlayan devrelerin de hasarından kaynaklandığına işaret etti.

Proje Yürütücüsü: Prof. Dr. Ali Saffet GÖNÜL
Araştırmacılar: Ömer Kitiş, Çağdaş Eker, Burçak Zengin, Dinçer Akaydın Yılmaz, Dilek Yalvaç, Halil İbrahim Özdemir, Damla İşman Haznedaroğlu, Melih Bilgi

İlgili Makale: 
Kitis, O, Eker, C, Zengin, B, Yılmaz, DA, Yalvac, D, Ozdemir, Hİ, Haznedaroglu, DI, Bilgi, M, Gonul, AS. Şizofreni Hastalarında Beyin Yarıküreleri Arasındaki Bozulmuş Bağlantı Bütünlüğü: Bir Diff üzyon Görüntüleme Çalışması. Türk Psikiyatri Dergisi. 2011: 22; ()
http://www.turkpsikiyatri.com/Data/UnpublishedArticles/ar3or2.pdf

  önceki yazı

  SCH-Frontotemporal

  sonraki yazı

  Depresyon – BDNF 1

  Yorum yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir