Passion For Discovering The Truth!

SCH-Karar Verme

Hayatta yaptığımız pek çok seçim belirli olasılık hesapları ile gerçekleşmektedir. Örneğin; neden A yolundan değil de B yolundan gideriz? Çünkü B yolunda trafik daha açık ve yol daha rahattır. Ancak, bir kaç üst üstte bu yolda trafik tıkanırsa ve yoldaki rahatlık kaybolursa; bu durumda diğer yolu deneriz. Eğer A yolunda bir süre sonra aynı durum söz konusu olmaya başlarsa, hangi yolu seçeceğimiz ile ilgili yeniden hesaplar yapmamız gerekir. Benzer durum eşya satın alırken, hatta meslek ve eş seçiminde bile söz konusudur. Yani, geleceği kesin olarak göremememiz nedeniyle, bir seçimi o anki bilgilerimiz ile en iyi olasılığa göre belirleriz

Şizofreni, toplumda %1 oranında görülen ve önemli bir hasta grubunda ömür boyu devam eden bir hastalıktır. İşitsel ve görsel halüsinasyonlar, hezeyanlar ve sosyal hayattan kopma gibi belirtiler ile kendini göstermektedir. İlaçlar bu belirtilerin önemli bir kısmında oldukça etkilidir. Son yıllarda şizofreni hastalarının ilaç fayda görmelerine rağmen kısa sürede bırakmalarına veya sosyal durumlardan uzaklaşmaları ile ilgili önemli araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar şizofreni hastalarının öğrenme kabiliyetleri ile sosyal ve ilaç alanında karar vermesi arasındaki ilişki olabileceğini işaret etmiştir.

Karar verme konularındaki sorunları araştırmak üzere SoCAT ekibinden Alpaslan Yılmaz, Dr. Fatma Şimşek ve Prof. Dr. Ali Saffet Gönül bir grup gönüllü şizofreni hastasına olasılıkları dikkat ederek karar verme mekanizmalarını test eden bir ödev verdiler. Şaşırtıcı olarak şizofreni hastalarının düşük olasılıklı durumlarda kontroller kadar başarılı olduğunu gören ekibimiz, hastaların yüksek ihtimalli ve daha kolay olan durumlarda başarısız olduğunu tespit etti. Bu da gerçek hayatta yapılması nispeten basit olan ilaç alma veya günlük alış veriş işlerinde hastaların neden karar veremediği hakkında bilgi verirken, sıklıkla hasta yakınları ve doktorları şaşırtacak kadar komplike konularda doğru karar vermelerini açıklamaktadır.

Bu çalışma ile şizofreni hastalarının komplike durumlarda basit durumlarda karar verme sıkıntıları olduğu gösterilmiştir. Bu yeni bilginin tedaviye uyum ve hastaların sosyal hayata yeniden kazandıracak programların hazırlanmasına katkısı olacaktır.

Proje Yürütücüsü: Prof. Dr. Ali Saffet GÖNÜL
Araştırmacılar: Alpaslan Yılmaz, Fatma Şimşek

İlgili makale: 
Yılmaz A.,Simsek F.,Gonul AS. Reduced reward-related probability learning in schizophrenia patients. Neuropsychiaty Dis Treat. 2012;8:27-34. Doi:10.2147/NDT.S26243
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3261650/

  önceki yazı

  SCH-Emosyon Tanıma

  sonraki yazı

  SCH-Frontotemporal

  Yorum yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir