Kadınlarda Yüksek Tansiyon Alzheimer için Risk Faktörü

Kadınlarda Yüksek Tansiyon Alzheimer için Risk Faktörü

40’lı yaşlarda yüksek tansiyonu olan kadınlar, ilerleyen yıllarda demansa karşı daha savunmasız olabilir. Araştırmacılar, bu artan riskin yüzde 73 gibi yüksek bir seviyede gerçekleşebileceğini, ancak bunun erkekler için geçerli olmadığını söyledi. Çalışma, 4 Ekim’de Nöroloji dergisinde yayınlandı. Oakland’daki Kaiser Permanente Kuzey California Araştırma Bölümü’nden doktora sonrası araştırmacı Paola Gilsanz: “bu yeni bulgular, yüksek kan basıncının beyin sağlığında daha önce düşünülenden daha erken bir rol oynamaya başlayabileceğini ortaya koyuyor. Önceki araştırmalarda yüksek tansiyonun bunama ile bağlantılı olduğu belirtiliyor ancak 50’li yaşlardan önce hipertansiyonun bir risk faktörü olup olmadığı belli değil. Sağlıklı bir beyin için sağlıklı bir dolaşım sistemi anahtardır” dedi.

Alzheimer Birliği’nin başkanı Keith Fargo, “Beyin vücutta çok metabolik açıdan aktif bir organ, oksijen ve diğer besin maddelerinin büyük bir miktarını gerektiriyor” dedi. Bundan dolayı beynin içinde çok zengin bir kan nakli sistemi var ve bu durumun ödün vermesi beyinin genel sağlık ve işlevini tehlikeye atacak. ”

Gilsanz ve meslektaşları, Kaiser Permanente Kuzey Kaliforniya sağlık sistemi içindeki 5.600’den fazla hastanın kayıtlarını gözden geçirdiler; bunama hastalarını kimlerin görebildiğini görmek için 1996’dan itibaren ortalama 15 yıldır izlediler. 30’lu yaşlarında yüksek tansiyonlu kişilerin bunama riskinde herhangi bir artışı olmadığını gördüler. Fakat 40’lı yıllarda yüksek tansiyon geliştiren kadınlar, araştırmacılar sigarayı, şeker hastalığını ve aşırı kilo gibi diğer faktörleri düzelttikten sonra bile demans riskini artırdı.

Gansanz, erkeklerin 40’lı yaşlarında benzer bir riski bulunmadığını belirtti. Fargo, yüksek kan basıncıyla ilişkili bunama riski söz konusu olduğunda, genetik farklılıklar, yaşam tarzı farklılıkları ve cinsiyete özgü hormonlar gibi diğer faktörler de erkekleri ve kadınları ayırt edebileceklerini söyledi. Gilsanz, “Kadınlar arasında bir ilişki olduğunu görmek gerçekten ilginç, ancak erkeklerle değil” dedi. “Kadınların erkeklerden daha yüksek demans oranına sahip oldukları göz önüne alındığında, bunun neden olabileceğini anlamak bizim için büyük bir önem taşıyor. Gelecekteki araştırmalar, erkekler için risk faktörlerini ortadan kaldırmak için oyunda olabilecek cinsiyete özgü yollara gerçekten bakmalıdır.”

“Demans riskiniz gerçekten hayat boyu bir şey” dedi Fargo. “İnsanlar geç demans hakkında düşünüyor, çünkü klinik belirtileri görmek o zaman kolay oluyor ama bilişsel gerileme hayatınız boyunca yaşanıyor.” Ancak Fargo, yüksek kan basıncının ilaç ve yaşam tarzı değişiklikleri ile kontrol edilebileceği göz önüne alındığında bunu Alzheimer ile mücadele için bir fırsat olarak görüyor. “Bu değiştirilebilir risk faktörleri demans ile mücadele etmek için cephanemizde sahip olduğumuz en güçlü silahlardır” diyerek sözlerini noktaladı.

Categories: Alzheimer