Yeni Bir Kan Testi ile Alzheimer Hastalığına Yakalanma Riskini Öğrenmek Mümkün

Yeni Bir Kan Testi ile Alzheimer Hastalığına Yakalanma Riskini Öğrenmek Mümkün

Alzheimer hastalığının ayırt edici özelliklerinden biri, hastanın beyninde amiloid-beta plaklarının birikmesidir. Klaus Gerwert ve ekibinin Ruhr Üniversitesi’nde geliştirdiği kan testi, kandaki patolojik ve sağlıklı amiloid-β formunun miktarlarını ölçerek çalışır. Patolojik form, bu molekülün yanlış katlanmış bir versiyonudur ve beyinde toksik plakların oluşumunu başlattığı bilinmektedir. Patolojik amiloid-beta molekülleri, hastalığın başlangıcından 15-20 yıl önce hastanın vücudunda birikmeye başlar.

Bu çalışmada Almanya ve İsveç’teki Gerwert ve meslektaşları, kan testinin, hastalığın erken evrelerinde patolojik amiloid-beta endikasyonlarını alabileceğini belirtti. Araştırmacılar ilk olarak beyin taramalarında anormal amiloid birikimi gösteren hafif bilişsel bozukluğu olan katılımcıların kanında amiloid-beta değişikliklerini güvenilir bir şekilde saptadığını buldular. Bir sonraki adımda, Gerwert ve arkadaşları, testlerinin hastalık başlangıcından önce kan değişikliklerini tespit edip edemeyeceğini araştırdılar. Hermann Brenner’ın 2000 yılındaki çalışmasından elde edilen verileri kullanarak, daha sonraları Alzheimer’a yakalanan 65 kişinin kan örneklerini 809 kontrolle karşılaştırdılar.

Analiz, tanıdan sekiz yıl önce hastalığın bulgularını tespit edebildi. Olguların yaklaşık %70’inde hastalıklı olanları doğru olarak tanımlarken, genişletilmiş çalışmalarda genel teşhis doğruluğu %86 seviyesine ulaştı. Araştırmacılar, yanlış pozitif sonuçları önlemek ve daha zahmetli ve pahalı yöntemlerle daha fazla test yapılmasının önüne geçmek için bu kan testinin ucuz ve basit bir seçenek olarak öne çıktığını belirtiyorlar.

Categories: Alzheimer