Alzheimer Hastalığında Virüsler Etkili mi?

Alzheimer Hastalığında Virüsler Etkili mi?

Son araştırmalara göre bu sorunun cevabı evet. Araştırmacının yazarlarını dahi şaşırtmış olan yeni bir bulgu, mikropların Alzheimer hastalığında rol oynadığı konusunda yeni bir tartışma başlattı. Araştırma 21 Haziran’da Neuron’da yayınlandı ve bazı uçuk virüsü türlerinin, dünyada pek çok kişiyi etkileyen Alzheimer hastalığına yol açan karmaşık süreci destekleyebileceğine dair ikna edici bulgular buldu. Bu çalışma, virüslerin hastalığın ilerleyişini hızlandıran muhtemel suç ortakları olduğuna işaret ediyor.

Hızlandırıcı İlaçlar Ortaklığı-Alzheimer Hastalığı(AMP-AD) olarak adlandırılan NIH liderliğindeki yeni bir kuruluş sayesinde, araştırma ekibi 876 kişinin beyinlerine ait verilere ulaştı. Bu kişilerden bazıları sağlıklı ve bazıları da erken veya geç evre Alzheimerdı. Gruplar arasındaki genetik farklılıkları ayrıştırmak için DNA ve RNA dizisini araştırdılar ve kalıtsal genlerin nasıl ifade edildiğini görmek için RNA’ya nasıl dönüştüğünün üstünde durdular. “Garip sonuçlar almaya başladığımızda bu algoritmaların viral biyoloji modeline birebir uyduğunu fark ettik” diyor Icahn Tıp Fakültesi’nde genetikçi ve genomik araştırmalar uzmanı bir bilim adamı olan ve bu yeni araştırmanın baş yazarı konumundaki Joel Dudley.

Ekip, Alzheimer beynini sağlıklı beyinler ile karşılaştırdığında daha fazla viral DNA buldu. Özellikle de insan herpes virüsü 6A’nın yüksek düzeyli DNA’sı (HHV-6A) oldukça yüksek düzeydeydi. Hem HHV-6A hem de HHV-7’nin RNA’sı da Alzheimer olan kişilerin beyninde sağlıklı beyinlere göre daha yüksekti. Alzheimer üzerine çalışan bilim adamları, bulgular hakkında ihtiyatlı olmaya devam ediyor. “Alzheimer hastalığında mikroplar ve virüsler için pek çok hipotez geliştirildi ve onlarca yıldan beri araştırıldı, ancak önceki araştırmalar aradaki bağlantıyı açıklamadı. Bu bulgular, bu fikre destek veren ve güçlü bulgulara dayanan kanıtlar sunan ilk çalışmadır” diyor bilim programları ve Alzheimer Derneği’nde sosyal yardım direktörü Keith Fargo. “Ancak eğer varsa, rollerin tam olarak ne olduğunu keşfetmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Yeni bulgular virüslerin başlangıcı veya Alzheimer hastalığının ilerlemesine katkıda bulunduğunu kanıtlamaz” diyerek Fargo sözlerini noktaladı.

Categories: Alzheimer